Problemy z niejadkami są znane wielu rodzicom. Zmuszanie dzieci do jedzenia nie zawsze przynosi zamierzone skutki, a często zniechęca maluchy. Okazuje się jednak, że rodzice mogą wypróbować kilka sposobów na to, by zachęcić dziecko do jedzenia. Bywa, że nawet niejadkowie z chęcią sięgną po kanapkę czy obiad o ile zostanie on smacznie przyrządzony i odpowiednio podany.

Jak zachęcić dziecko do jedzenia?

Zachęcanie do jedzenia jest zmorą rodziców – obiad staje się rytuałem, przedłużającym się nawet do kilkudziesięciu minut. Sytuacja powoduje frustrację zarówno dzieci, jak i rodziców. Warto spróbować kilku sposobów na zachęcenie dziecko do jedzenia, które okazują się naprawdę skuteczne.

  • Przekonywanie dziecka – z badań naukowych wynika, że nawet jedzenie którego dziecko odmawia, za jakiś czas może zostać przez niego zaakceptowane. Rodzice nie mogą więc poddawać się, gdy raz dziecko odmawia np. zupy. Muszą spróbować 2-3 razy, aż w końcu malec będzie chciał sam spróbować.
  • Kreatywne gotowanie – każdy z nas wie, że w dużej mierze je się wzrokiem. Dotyczy to również dzieci. Warto zadbać o to, by dania były kolorowe i przyciągały wzrok. Można w tym celu wykorzystać specjalny makaron dla dzieci w kształcie literek czy zwierzątek lub ułożyć z warzyw fantazyjne wzory. Takie dania z pewnością zaciekawią maluchy.
  • Dzieci lubią się wzorować – dziecko bacznie obserwuje rodziców i bardzo często postępuje tak jak oni. Jeśli rodzic krzywi się na widok warzyw i z niechęcią sięga po zdrową żywność to nie ma się co temu dziwić, że dziecko również nie będzie chętne do jedzenia. Bardzo często maluchy przekonują się do jedzenia w przedszkolu, gdzie inne dzieci zjadają śniadania i obiady. W końcu nie mogą być gorsze od swoich koleżanek i kolegów, więc same też przychylniej nastawią się do swojej porcji.
  • Połączenie różnych smaków – badania wskazują, że dzieci chętniej sięgną po jedzenie, które będzie połączone z innym, znanym już smakiem. Może to być ketchup czy ulubiony sos.

Czy zmuszanie do jedzenia ma sens?

Wielu rodziców uważa, że jedzenie musi zostać zjedzone, dlatego też wpychają je swoim dzieciom na siłę. Jest to bardzo zły sposób, który może jedynie zakorzenić urazę do niektórych potraw, owoców czy warzyw. Jeśli dziecko będzie jadło na siłę, z pewnością będzie mu bardzo trudno dobrowolnie sięgnąć po warzywo czy owoc – w końcu będzie mu się on kojarzył z przymusem ze strony rodziców. Im większa presja ciąży na dziecku w związku z jedzeniem, tym większe jest ryzyko wyrobienia u niego niezdrowych nawyków żywieniowych.

Ludzie autorstwa freepik - pl.freepik.com